oraz pierwszy realny powód do zakupu iPad’a 🙂

W połowie maja 2017 odbyła się konferencja Qonnections 2017 podsumowująca ostatni rok rozwoju produktów z rodziny Qlik oraz co najważniejsze – umożliwiła nam poznanie nowych rozwiązań oraz strategii firmy na najbliższe 12 miesięcy.

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z Keynote’a opublikowanego na oficjalnym kanale YouTube, jednak w chwili udostępnienia tego wpisu wideo z YT …zniknęło. Nie jest jasne, czy jest to działanie celowe, czy jednak film pojawi się ponownie. Podejrzenie pada na kilka problemów jakie powstały na samej konferencji – z przyczyn technicznych niektóre dema zostały pominięte, aczkolwiek znakomicie omówione przez prowadzących. Być może film do nas wróci w skorygowanej wersji – jeśli tak się stanie, opublikujemy bezpośredni link.

Samych nowości w Qliku jest mnóstwo! Konferencja nie ukrywa, że strategia dotyczy głównie Qlik Sense oraz sposobu dostarczania platformy użytkownikom.

  • Qlik zapowiada wydawanie 5 wersji rocznie. Będą to pełnowartościowe release’y bez podziału na “major” i “minor”, jak to miało miejsce dotychczas.
  • Zmienia się również konwencja nazewnicza. Oczekiwania wersja Qlik Sense nr 4 planowana na czerwiec 2017 będzie nazwana… June 2017! Kolejne zachowają tą zasadę.

Prezentację rozpoczęto od 5 nowinek, które będą dostępne już w najbliższej wersji:

  1. Konwersja aplikacji QlikView do Qlik Sense – ta funkcjonalność została nam już zaprezentowana wcześniej, jednak najnowsza odsłona oprócz samego skryptu ma również konwertować wizualizacje, miary oraz wymiary!
  2. Usprawnienia w Menadżerze danych – po sukcesie wdrożenia intuicyjnego budowania modelu danych za pomocą bubbles, Qlik postanowił w równie łatwy sposób umożliwić dalsze obrabianie danych przed załadowaniem do aplikacji. Wizualny interfejs pozwala na m.in. parsowanie danych, tworzenie nowych pól oraz ogromne udogodnienie w łączeniu (concatenate) wielu tabel, nawet jeśli posiadają różną ilość kolumn oraz niespójnym nazewnictwem. Funkcjonalność ta jest już dostępna w Qlik Cloud.
  3. Color intelligence – właściwość, która została zapoczątkowana już w wersji 3.2 jest teraz udoskonalona.
  4. Nowe wykresy/wizualizacje – zaprezentowano Histogram, Distribution Plot oraz Box plot.
  5. “Advanced analytics integration” – otwarte API QiX Engine’a gotowe do komunikacji bezpośrednio z silnikami platform innych systemów, m.in: R, Python, SPARC.

Jako dodatkową niespodziankę zaprezentowano… dedykowaną aplikację na iPad’a! Wersja mobilna posiada w sobie ten sam QiX Engine, dzięki któremu po pobraniu aplikacji Qlik na iPad’a jesteśmy w stanie nadal analizować dane w trybie off-line!

W dalszym etapie ujawniono 3 główne obszary rozwoju na najbliższe 12 miesięcy:

  1. Lead data where it is – nowe możliwości analizy danych to dostęp do repozytoriów, które już teraz są zbyt ogromne aby można je analizować w czasie rzeczywistym. Qlik opracowuje Associative Big Data Index, który ma umożliwić bezpośrednią pracę z bazami posiadającymi miliardy rekordów.
  2. A true hybrid cloud platform – Qlik stawia na rozwój wersji cloud’owej, jednak chcąc umożliwić użytkownikom korzystanie zarówno z klasycznej platformy jak i z chmury, opracowany został koncept hybrydy, która ma połączyć siłę obliczeniową obu rozwiązań.
  3. From BI to AI – następny krok w automatyzacji analizy danych. Nowa technologia sama zbada twoje źródła danych oraz zaprezentuje dane w najbardziej przystępny sposób, samodzielnie tworząc model danych oraz tworząc wizualizacje najlepiej odzwierciedlające informacje w nich ukryte. Przyszłość to tak zwane “smart visualizations”, automatycznie tworzone dla użytkownika po wskazaniu danych.

Nowości jest wiele, Qlik wchodzi w kolejny ogromny krok rozwoju. Trzymamy rękę na pulsie i z niecierpliwością czekamy na najnowszą wersję Qlik Sense June 2017!

Kolejny Qonnections już w kwietniu 2018.

http://www.qlikqonnections.com/

 

Qonnections 2017 – najważniejsze informacje!