Jak podaje oficjalny komunikat Qlika z 03.12.2019, wersje Qlik Sense Desktop oraz Qlik Sense Cloud Basic nie będą dostępne za darmo. Oficjalny powód to “dostosowanie się do praktyki branżowej dostawców usług chmurowych”. Qlik zachęca do przechodzenia na opcję Qlik Sense Business (chmurowa, wersja TRIAL na 30 dni, później 30 USD/mc) lub korzystania z Qlik Sense Desktop w przypadku zakupionej już licencji Qlik Sense Enterprise na Windowsa.

Terminy zmian:

Grudzień 2019 – Styczeń 2020 – znika opcja pobrania Qlik Sense Desktop ze strony (link tymczasowy: http://qlik.com/qliksensedesktopdirectupgrade)

Luty 2020 – będzie wyświetlany komunikat na wszystkich wersjach Qlik Sense Desktop (również starszych) o nadchodzących zmianach.

30.06.2020 – wyłączenie możliwości korzystania z Qlik Sense Desktop za darmo. Będzie można przekopiować utworzone pliki “qvf” do środowiska licencyjnego.

Po 30.06.2020 – aktualizacje produktu tylko dla wdrożeń z Enterprise na Windowsie.

Mój komentarz do tej decyzji:

Uważam, że firma straci na tym posunięciu. Od samego początku zachętą do wypróbowania możliwości Qlika były wersje darmowe. Desktop wykorzystywano pod pre-sales, szkolenia, budowę i testowanie rozszerzeń, testowanie nowych wersji (zanim wdroży się produkcyjnie), tworzenie aplikacji lokalnie (bez transferów danych). Rynek Qlika nie zyska grona nowych klientów po takim ograniczeniu i zmuszeniu użytkowników do kupna usługi chmurowej. Wręcz przeciwnie. Pamiętam, jak sam zaczynałem przygodę z QlikView Desktop, prywatnie, wiele miesięcy poznawania możliwości programu, by później aplikować do nowej pracy na stanowisko developera. Kto zaczynał z Tableau również wie, że te dwa tygodnie wersji trialowej to jest nic, jeśli chodzi o poznawanie możliwości systemu. Jeśli nie pracujesz już w firmie, gdzie jest Qlik wdrożony to właściwie chcąc się go nauczyć musisz kupić subskrypcję na rok: 30 USD * 12 miesięcy = 360 USD, czyli ok. 1 400 PLN, lub … odpalić QlikView Desktop (nauka load script, set analysis), który pozostaje (póki co) darmowy. Czas pokaże czy miałem rację. Chciałbym się mylić, bo uważam, że ten system dałby wartość nie jednej małej firmie, nie mówiąc o większych biznesach, gdzie sprawdza się już bardzo dobrze.

Koniec Qlik Sense Desktop za free ?