W sierpniu Qlik postanowił wprowadzić produkt chmurowy o nazwie “Qlik Sense Business“, który (UWAGA) zastąpił systemy “Qlik Sense Cloud Plus/Business”. Nowa nazwa może być myląca na pierwszy rzut oka, gdyż w rzeczywistości jest ofertą typu SaaS w cloudzie. Nadal mamy do dyspozycji “Cloud za free”: https://www.qlikcloud.com/ – ale jego upgrade jest już przekierowany do produktu “Qlik Sense Business”. Nowy koszt subskrypcji to 30 USD/m-c za użytkownika. Poprzednia usługa kosztowała 15-25 USD.

Właściwie widzimy, że firma chce uporządkować ofertę swojego flagowego produktu do dwóch opcji: cloud lub on-premises (Enterprise). Najlepiej pokazuje to zestawienie: https://www.qlik.com/us/pricing/

Jak zapewnia Michael Tarallo (Sr. Technical Product Marketing Manager at Qlik) zmienia się nie tylko nazwa ale też środowisko, dodane są nowe funkcjonalności, lepsza wydajność (serwery Amazona), ulepszona konsola zarządcza, szybsza reakcja serwera na obciążenie:

https://community.qlik.com/t5/Qlik-Product-Innovation-Blog/Announcing-Qlik-Sense-Business/ba-p/1609492

Dla zainteresowanych zachęcam do lektury komentarzy pod tym wpisem, szczególnie pana Joe Parkera (Director and Product Manager, Qlik Sense Cloud at Qlik), w którym podkreśla, że nowy produkt ma być mocno zbliżony funkcjonalnie do QS Enterprise. Poprzednie cloudowe rozwiązania były utrzymywane jako różne systemy.

Z kolei Josh Good (Senior Director, Product Marketing at Qlik) podaje do informacji obecnym klientom wygaszanego Qlik Sense Cloud Business by pozostali przez najbliższe 2 miesiące ze starym systemem, gdyż jest obecnie przygotowana dla nich specjalna oferta.

Poniżej krótkie demo systemu QSB. Widzimy nowy hub, zamiast “Stream” mamy “Space”, a przedstawiona jest metoda przenoszenia apek ze starego Clouda do nowego.

Dorzucam także dokumentację limitów obowiązujących w QSB:
https://www.qlik.com/us/-/media/files/legal/license-agreements/additional-terms/license-metrics-qlik-sense-business.pdf

Qlik Sense Business – wakacyjna nowość w ofercie Qlika