Zachęcam do zapoznania się z raportem Gartnera oceniającym systemy BI przez ich użytkowników. Zarejestruj się i zobacz raport.

Jak widzimy na analizie kwadrantu (poniżej) w porównaniu z zeszłym rokiem Qlik w ocenie użytkowników zanotował zmianę w kierunku utraty WIZJI oraz ZDOLNOŚCI WYKONAWCZEJ. Pozostaje jednak wśród liderów (!). Power BI i Tableau prawie bez zmian. W obszarze liderów pojawia się ThoughtSpot ze swoim AI-driven analytics. Myślę, że o tej firmie jeszcze usłyszymy. Główni managerowie to ludzie z Google, Microsoft, Salesforce i Qlika (sic!).

Wracając do Qlika i mojej subiektywnej oceny zamiany w raporcie. Rynek kieruje się prawami pieniądza. Gdy obecni klienci “schodzą” z QlikView nie zawsze decydują się na Qlik Sense (niestety). Power BI zamiata rynek bezkonkurencyjną ceną. To biznes podejmuje decyzje patrząc na koszty. Developerzy Qlika świadomi bardziej technicznie pytają: “Przecież mamy całe środowisko (generatory qvd, modele danych) gotowe do przepięcia na Qlik Sense, dlaczego tego nie kontynuować?”. Qlik daje więcej, ale chce też więcej. To jednak nie wystarcza w surowej Excelowej kalkulacji kosztu 100, 200, 500 licencji. Znamy wartość jaką daje Qlik, widzimy jego niezwykłe tempo rozwoju. Mam nadzieję, że ta żółta kartka dla Qlika to kubeł zimnej wody do podjęcia bardziej agresywnej polityki cenowej (z korzyścią dla klientów).

DOCENIONO:

  • Cognitive Engine, Insight Advisor – analiza danych w tle, automatyczne generowanie wykresów
  • Qlik Core – udostępniona platforma programistyczna z Qlikowym silnikiem in-memory pod tworzenie własnych aplikacji analitycznych
  • Associative Big Data Index – Qlik wkracza na grunt analiz big data z własnym indeksowaniem
  • kampania Data Literacy – czyli seria konferencji, webinarów oraz e-learningu skupione wokół nauki analizy danych
  • aktywna społeczność Qlikowa

ZAGROŻENIA:

  • product workflow – potrzeba wielu składowych procesów by spiąć przepływ danych w Qliku. Do tego wydzielony NPrinting. Receptą na to ma być “Qlik Data Catalyst” – czyli nowe środowisko do pracy z przygotowaniem danych, czyszczeniem i udostępnianiem.
  • migracja z QlikView do Qlik Sense – nie jest płynna ze względu na potrzebę dostosowania do nowych struktur analizy w QS i brakami funkcjonalności w porównaniu z QV. Firma odpowiada na te problemy nowymi wersjami QS, które mają dostarczać brakujące funkcje z jego poprzednika.
  • niższa dynamika – redukcja zatrudnienia z początkiem roku 2018 oraz zauważalne mniejsze zainteresowanie klientów produktami Qlika (analiza w mediach społecznościowych).

Raport Gartnera – ocena rynku Business Intelligence 2019
Tagi: