Raport sporządzany co roku na podstawie opinii użytkowników. Siódmy rok z rzędu Qlik jest w kwadrancie liderów. Pobierz ten raport z tego miejsca: http://go.qlik.com/

Subiektywna moja opinia: trochę szkoda, że konkurencja aż tak odskoczyła. Mam nadzieję, że Qlik mimo nowych właścicieli jeszcze w tym roku pozytywnie nas zaskoczy, szczególnie dot. to rozwiązań chmurowych oraz rozszerzeń mapowych (najlepiej out of the box, czyli w paczce standardowej).

Z raportu wynika, że spadek pozycji Qlika wynika w pierwszej kolejności z okresu przejściowego po prywatyzacji firmy w sierpniu 2016 roku przez firmę Thoma Bravo (źródło). Swoją drogą świat developerski wtedy lekko zadrżał, gdy firma trzecia przejmowała produkty, które wdrażamy. Tym bardziej, że Qlik przeszedł ze spółki giełdowej w ręce prywatne. Od tej pory raporty finansowe nie są już do wglądu. Z ostatnich informacji przed prywatyzacją Qlik zanotował wzrost dochodu o 20%. Ostatnie pół roku jednak pokazało, że obawy dot. np. wchłonięcia produktu jako swojej marki nie potwierdziły się. 3 miliardy dolarów stało się zastrzykiem finansowym dla Qlika, na rzecz dalszego rozwoju. W raporcie Gartnera przeczytamy również, że zarzuca się Qlikowi opóźnienia w inwestowaniu w “smart data discovery”. Doceniono Qlika za implementację NPrinting w Qlik Sensie, za łatwość w tworzeniu wizualizacji danych, jednocześnie zarzucając, że skrypt ładujący dane (Load script) jest nadal skomplikowany dla Kowalskiego (swoją drogą dzięki temu mamy pracę). Oczekuje się, że Qlik wdroży integrację z językiem R. Tableau i Microsoft już to mają. Dla mniej wtajemniczonych język R jest wykorzystywany w zaawansowanych analizach statystycznych, w generowaniu wykresów przez analityków, badaczy rynku, naukowców. W ostatnich latach zyskuje ogromną popularność. Jako duży plus wymieniono system szkoleń, które w minionym roku wprowadził Qlik.

źródło

Rok 2016 – do porównania:

Raport Gartnera – luty 2017, rynek systemów BI
Tagi: