Dzisiaj troszkę z innej beczki, chciałbym podzielić się ze światem IT czym jest zawód developera systemów Qlik, co trzeba wiedzieć by nim zostać i od czego należy rozpocząć przygodę? Sama nazwa tego stanowiska może dla większości niezwiązanej z BI być tajemnicza, gdyż produkty Qlika nie są dobrze znane w Polsce. Niestety. Rynek BI dopiero się u nas kształtuje.

Na samym początku napiszę, że POLECAM! 🙂 Tym, którzy chcą wiązać swą pracę z analizą danych, z dynamicznie rozwijającą się działką Business Intelligence związaną z wizualizacją danych.

Z czym pracujemy?

QlikView / Qlik Sense – to nazwy systemów klasy Business Intelligence firmy Qlik, a developer to oczywiście osoba, która je wdraża lub utrzymuje. Zdecydowanie częściej spotkamy się ze stanowiskiem QlikView developer. Wynika to z faktu, że QlikView jest już na rynku od 1993 roku, natomiast Qlik Sense od 2014 roku. Wymagania co do tych dwóch stanowisk będą w większości wspólne. Z takich perełek HR-owych, widziałem rok temu opis wymagań do stanowiska Qlik Sense developer: “minimum 5 lat doświadczenia z systemem Qlik Sense” … 🙂 Czyli dopiero w 2019 roku można aplikować na to stanowisko do tej firmy.

Co robimy?

Developer QV/QS pracuje przy wdrażaniach systemu Qlika lub w dalszym jego utrzymaniu. Głównym zadaniem developera jest stworzenie przepływu danych od źródła do ich wizualizacji. Pierwszy etap pracy to budowa modelu danych wraz z dostosowaniem go pod potrzeby analityczne. Drugi etap to wizualizacja danych, czyli utworzenie tzw. dashboardów (kokpitów menedżerskich) z odpowiednią kalkulacją. Niezbędnym w tych wdrożeniach jest stały kontakt z klientem. Zazwyczaj raportowanie tworzy się dla kierownictwa firmy, więc priorytetem jest jakość pracy, czas wykonania oraz adekwatność co do spełnionych oczekiwań.

Gdzie pracujemy?

Ile zarabiamy? 

Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z Qlikiem to startuje na tym samym poziomie co początkujący programista. Każdy kolejny rok doświadczenia, po drodze certyfikacja, podnosi rangę specjalizacji, co będzie owocowało tym, że po paru latach zarobki będą większe niż programistów. Dlaczego? Ponieważ takich developerów jest w Polsce mało, a jest na nich zapotrzebowanie! Gdy popyt jest duży, wynagrodzenie dla specjalisty również podbija poprzeczkę.

Cechy developera QlikView/Qlik Sense (taki must-have):

1. Nie jest programistą. Mimo, że istnieje Qlikowy język skryptowy (Load Script) do ładowania i tworzenia modelu danych jak i zaawansowanych wyrażeń obliczeniowych (Set Analysis), nie programuje. Wdraża gotowe narzędzie, stosując zawarte w nim funkcjonalności. Istnieją możliwości rozszerzenia analiz o dodatki – istniejące lub własne, które można samemu napisać (i tutaj jest pole dla programowania front-endowego: JavaScript). Znajomość JS może przydać się szczególnie w Qlik Sensie, który stoi na HTML5 i dostarcza ku temu odpowiednie środowisko developerskie.

2. Zna system, który wdraża 🙂 . Oczywista umiejętność, jednak im człowiek dłużej “siedzi” w tych systemach, tym bardziej wie, czego jeszcze nie wie :). Być może przy otwarciu manuala (podręcznika) do QlikView (ponad 900 str.) ktoś może się poddać już na starcie. Z własnego doświadczenia wiem, że ten materiał trzeba przerobić dwa razy by zdobyć Qlikowy certyfikat. Prócz tego, praca-praca-praca z Qlikiem. Im dłużej ktoś pracuje, tym zdobywa więcej know-how różnych rozwiązań, a to jest bogactwo doświadczenia. W obecnych wersjach HELP jest online, więc nie tak szybko da się nowych developerów przestraszyć ogromem materiału :).

3. Zna SQL. Głównie SELECT, JOINY, GROUP BY. Żadne inserty ani update’y nie są tutaj potrzebne. Jaki SQL? Z tego środowiska, które jest źródłem dla projektu Qlika. Może to być Microsoft, Postgres, Oracle itd. Bardzo podobna do składni SELECT jest qlikowa funkcja LOAD, która już później “przejmuje” dane do obsłużenia.

4. Zna przynajmniej jedno środowisko bazodanowe (np. MS SQL Server). Często developer dostaje dostęp do źródła wraz z poleceniem: “podepnij do tego Qlika”. Nie musi znać SSIS, ale dobrze jak zna.

5. Zna tematykę budowy hurtowni danych, w tym pojęcia: dimensions, measures, schemat gwiazdy, schemat płatka śniegu. Czyli to co zaleca Kimball przy tworzeniu hurtowni świetnie nadaje się na podwaliny pod budowę modelu danych w Qliku. W Qliku nie ma kostek OLAP. Jednak wymiary i miary to podstawa w rozróżnieniu pojęć struktury danych.

6. Zna proces wdrażania systemów Business Intelligence, wie co to aplikacje webowe. Prócz znajomości etapów wdrażania systemu, dobrze jak zna metodyki zarządzania projektem, np. Scrum.

7. Ma wykształcenie wyższe, najlepiej informatyczne, ekonomiczne, matematyczne. Wymóg prawie obligatoryjny dla pracy w firmie IT, która wdraża produkty Qlika. Często analizy, które przygotowujemy dotyczą sfery finansowej i sprzedażowej. Jakaś podstawowa wiedza w tym zakresie jest niezbędna.

8. Język angielski – przynajmniej komunikatywny. Często polskie firmy wdrażają Qlika za granicą. Developer bierze udział w rozmowach z klientem praktycznie w pełnym okresie wdrażania systemu.

9. Praca w zespole jak i samodzielnie. Zależy od projektu. Komunikatywność będzie tu cechą zawsze mile widzianą.

10. Stosuje dobre praktyki. Czyta Qlikowe Community, zna treści z bloga Roba Wunderlicha 🙂 lub przeczytał książkę dla developerów.

11. Zafascynował się Qlikiem, jego możliwościami i uważa, że Qlik razem z Microsoft Power BI oraz Tableau stanowią “prawie świętą trójcę” systemów BI na świecie. Inwestuje swój czas rozwoju w poznawanie tych rozwiązań.

QlikView / Qlik Sense developer – Kto to? Co robi? Ile zarabia?
Tagi: