Pod koniec stycznia br. firma Qlik opublikowała tzw. “Komunikat o kierunkach rozwoju Qlika na rok 2018” (Qlik Statement of Direction 2018, link). Jak sami podkreślają jest to jedynie zarys kierunków, bez gwarancji ich realizacji. W dokumencie znajdziemy świetnie opisane portfolio (strony 1-14), to co już Qlik oferuje oraz planowany roadmap (strony 15-23). Poniżej zmieściłem parę punktów z tej drugiej części. Po więcej informacji odsyłam do dokumentu źródłowego. Drodzy developerzy – przyjdzie czas uczyć się Linuksa! 🙂

Zapowiedzi w skrócie, m.in.:

– planowane są wydania wersji Qlik Sense co 10 tygodni (luty, kwiecień, czerwiec, wrzesień, listopad). QlikView doczeka się nowej wersji w listopadzie. Pozostałe produkty będą aktualizowane na bieżąco w ciągu roku.
hybrid cloud architecture – inwestują w architekturę hybrydową Qlik Cloud z Qlik Sense Enterprise z optymalizacją obciążenia bazując na wysoce skalowalnych mikroserwisach Linuksowych. W 2018 roku będzie kilka faz udostępniania tych funkcji. 3xWOW!
– w Qlik Sense ma się pojawić funkcjonalność “sugerowania odpowiednich wykresów i wizualizacji, bazując na danych” (czyli coś co znajdziemy już w Tableau). Dodatkowo obsługa natural language, wykresy Sankeya, Trellis charts, mini wykresy w tabelach, analiza porównawcza, dynamiczne grupowanie, niestandardowe szablony aplikacji. WOW!
– utworzenie globalnych bibliotek modeli danych (Global Library)! Użytkownicy będą mogli podpinać się podczas przygotowania wizualizacji pod wcześniej utworzone zestawy danych. WOW!
Associative Big Data Indexing – najbardziej ciekawa zapowiedź dotyczy nowych możliwości pod analizę big data. Qlik chce się podpinać bezpośrednio do źródeł danych (data lake, hadoop), indeksować i wizualizować bez zaczytywania ich do pamięci RAM. Coś na wzór Direct Discovery (moja uwaga). 3xWOW!
– Qlik DataMarket ma zostać rozbudowany o dane tematyczne, jak dane demograficzne konsumentów, dane firm, dane dotyczące branży detalicznej i dodatkowe dane dotyczące opieki zdrowotnej, a to wszystko zawarte w Global Library z odpowiednimi sugestiami podpinania źródeł zewnętrznych do istniejących naszych modeli danych. WOW!
zintegrowanie Qlik Web Connectors z Qlik Sense. Dodanie nowych ODBC: MongoDB®, Presto, Apache Spark™, DB2®, ServiceNow®, Phoenix i innych. Osobiście czekam na Sparka! Będzie WOW!
– query support pod SAP Business Explorer® (SAP BEx)
– Qlik Sense Cloud Business – eksportowanie danych do plików qvd oraz csv na chmurze
– Qlik Analytics Platform – nowa integracja API Picasso / Enigma w celu budowania własnych wizualizacji, Qlik Core – oferta z silnikiem Qlika z API pod budowę własnych produktów, dalszy rozwój darmowego środowiska dla programistów Qlik Playground
– nowa natywna aplikacja pod Androida ze wsparciem pracy offline. 🙂
self-service alerting. WOW! Nareszcie!
– integracja funkcjonalności pod sztuczną inteligencję (AI). hmm WOW!
ujednolicenie licencji pod QlikView i Qlik Sense
– narzędzie do migracji raportów z NPrinting 16 do najnowszych wersji
– nowy obiekt mapowy pod Qlik Sense oparty na technologii Qlik GeoAnalytics

ps. więcej usłyszysz na meetupie w Katowicach, 26.02.2018. Zapraszam! 🙂

Komunikat o kierunkach rozwoju produktów Qlika w roku 2018