Cześć wszystkim entuzjastom Qlika! Z tej strony Monika. Bardzo się ucieszyłam kiedy Jacek zaprosił mnie do blogowania ale długo się zastanawiałam o czym by tu napisać. Ponieważ jest to mój pierwszy artykuł pozwolę sobie trochę poopowiadać o sobie i swoim doświadczeniu. Ale nudny, osobisty początek postaram się nadrobić bardziej technicznym końcem 😉

Zajmuję się  QlikView od ładnych paru lat, ale tutoriali, blogów czy materiałów video jest zatrzęsienie i trudno już znaleźć oryginalny temat, który chciałoby się wziąć na warsztat. Z Qlik Sensem przygodę zaczęłam niedawno  i nie mogę powiedzieć, żeby to była miłość od pierwszego wejrzenia 😊 Pierwsze zetknięcie było w 2015 przy wersji 2.1 i ciężko było wtedy sobie wyobrazić, że tak ograniczony na customizowanie wykresów produkt ma zastąpić QlikView. Zwłaszcza u „starych” qlikowców przeważał, lekko mówiąc, sceptycyzm. Kolejne moje podejście do tematu Sense było przy okazji wersji 3.2 i widać było już ogromny postęp, jeśli chodzi o warstwę design, no i oczywiście te bąbelki w Data Manager, jak się nie zakochać. Nadal brakuje mi pewnych feature’ów (serdecznie przepraszam za zangielszczenia ale chyba już inaczej nie umiem) np. dlaczego jeśli już definiujemy miarę w Item Masterze nie możemy przypisać do niej formatowania? Za każdym razem po użyciu miary trzeba i tak ustawiać format. Chyba, że ja czegoś nie wiem? W tej chwili pracuję na wersji September 2017,  coś co dwa lata temu wydawało się dla mnie niemożliwe stało się faktem, wolę Sense… no i  poszło w świat 😉

Lubię Sense za, między innymi, rozszerzenia – extensions. I właśnie tutaj chciałam podzielić się moimi spostrzeżeniami o rozszerzeniu z mojej listy TOP 5, jest to obiekt narracji, czyli taki, który interpretuje słownie wyniki z wykresu graficznego. Po wieloletniej pracy z QlikView było to dla mnie wielkie WOOOOW.  Znalazłam w sieci dwa, pierwszy Narratives pochodzi od firmy Narrative Science a drugi Savvy od Yseop. Co do licencji, do wersji desktop bezpłatne, Narrative Science życzy sobie w wersji serwerowej 270 $ od użytkownika, co wydaje mi się dosyć dużo, ale nie mam rozeznania w cenach innych Extension więc może to normalna cena? Jeśli chodzi o Savvy nie otrzymałam jeszcze informacji zwrotnej o kosztach licencji, zrobię update wpisu jak tylko wyślą. Narratives bardziej przypadł mi  do gustu, ma więcej możliwości no ale po kolei.

Dla mniej wtajemniczonych rozszerzenia można znaleźć i pobrać ze strony branch.qlik.com . Wyszukujemy, ściągamy z sieci paczkę extension wklejamy do Qlik\Sense\Extensions  i rozpakowujemy. Ja testowałam na przykładowej, starej bazie szkoleniowej Qlika QWT.mdb.

Pierwsze podejście to Scatter Chart per Sales Rep, Sales/Margin%:

Zaczęłam od Savvy i od razu rozczarowanie:

 

Z Narratives zaczęło się lepiej:

 

Kliknęłam Link to chart  i wybrałam Scatter chart. Kolejna przewaga na Savvy można wybrać Add Data i zdefiniować dla jakiego wymiary i mar chcemy narrację. Ponieważ użyłam opcji Link to chart otworzył się kreator. Jeśli natomiast zrezygnujemy kreatora istnieje oczywiście tradycyjny panel właściwości, z którego można wszystko ustawić:

Jakiego rodzaju dane:

W jaki sposób opisywać wymiary:

 

Czy wzrost wartości ma wyraz pozytywny czy negatywny a może neutralny:

 

I po tych kilku kliknięciach gotowe:

Drugi przykład, byłam ciekawa jak sobie poradzą oba rozszerzenia z porównaniem np. sprzedaży rok do roku. To, że jest w stanie opisać każdą z linii trendu raczej spodziewałam się, ale czy istnieje możliwości opisania jednej linii w odniesieniu do drugiej linii:

Narratives, w kreatorze trzeba było zdefiniować relację między miarami, więc już podejrzewałam, że jest dobrze:

I efekt końcowy, który oceniam na 10 w skali od 1 do 10.

A jak Savvy? Podobnie jak w Narratives zaznaczamy wykres, który chcemy żeby został opisany:

I opis pojawił się od razu, jeśli chcielibyśmy zmienić coś w wyświetlaniu, interpretowaniu danych musimy skorzystać ze standardowego menu właściwości, które w zasadzie, na niewiele pozwalają. Ale efekt końcowy oceniam na OK, czyli w tej samej skali od 1-10 na jakieś 6.

 

Dodatkowym atutem obu rozszerzeń jest jeszcze możliwość utworzenia snapshot/migawki i użycia w Story Telling /Narracji.

Zachęcam do przetestowania rozszerzeń i podzielenia się opinią.

Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali historyczny dla mnie, mój pierwszy wpis 😊

5!

Rozszerzenia do narracji Narratives vs Savvy w Qlik Sense
Tagi: